Osoby pracujące przy biurku we własnym biurze lub w domowym gabinecie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy używają mat ochronnych pod fotel oraz tych, którzy wkrótce zaczną ich używać. Powód jest prosty. Taka mata zdecydowanie najskuteczniej chroni podłogę przed zniszczeniem. Wymiana okładziny jest na tyle kosztowna, że naprawdę nie ma sensu ryzykować. Lepiej od razu zainwestować w matę ochronną i mieć spokój na lata.

Podstawowy element wyposażenia biura

Maty ochronne pod fotel są powszechnie kojarzone z biurami, jednak świetnie sprawdzają się także gabinecie czy pokoju ucznia. Tutaj nie ma żadnych wyjątków: plastikowe kółka prędzej czy później porysują powierzchnię podłogi i to bez względu na to, czym została wykończona. Z rysami można jeszcze żyć. O wiele bardziej problematyczne są natomiast dziury i przetarcia oraz odpryski.

Takie uszkodzenia fatalnie wpływają na wygląd pomieszczenia. W przypadku przestrzeni biurowej, w której są przyjmowani klienci, zniszczona podłoga rzutuje na wizerunek firmy. Tymczasem rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Wystarczy zainwestować niewielkie pieniądze w matę ochronną.

Jaką matę ochronną pod fotel wybrać?

Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem podłogi mamy do czynienia. Maty pod krzesło dzielą się na dwie główne kategorie:

  • Maty ochronne na podłogi twarde – panele, linoleum, płytki
  • Maty ochronne na podłogi miękkie – dywany, wykładziny

Te pierwsze bardzo ściśle przylegają do podłogi, tworząc z nią niemal jednolitą powierzchnię i dodatkowo zapewniając właściwości antypoślizgowe. Z kolei maty na podłogi miękkie są wyposażone w specjalne wypustki, potocznie nazywane kolcami, dzięki którym nie przesuwają się po powierzchni dywanu czy wykładziny.

Kolejnym kryterium wyboru jest rozmiar. Matę należy dobrać do wielkości pomieszczenia, krzesła oraz biurka. Zbyt mała nie zapewni dostatecznej ochrony, ponieważ zawsze będzie istnieć ryzyko wyjechania z krzesłem poza obrys materiału.

Wybierając matę należy koniecznie zwrócić uwagę na jej jakość. Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać: jeśli zależy Ci na znakomitej trwałości, to postaw na matę z poliwęglanu. Gwarantuje ona najwyższą wytrzymałość i tym samym wieloletnie użytkowanie. Nie wydziela przy tym przykrego zapachu i nie emituje szkodliwych substancji.

Po prostu mądra inwestycja

Dobra mata ochronna pod fotel lub krzesło pozwoli Ci zabezpieczyć podłogę i wyeliminuje konieczność częstej wymiany okładziny. W żaden sposób nie ogranicza ona komfortu pracy przy biurku. Możesz zdecydować się na matę przezroczystą lub postawić na taką z efektownym nadrukiem, która dodatkowo poprawi wygląd pomieszczenia. Opcji jest mnóstwo.