Mata podłogowa to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie okładziny przed zniszczeniem w wyniku intensywnego użytkowania krzesła czy fotela. Zwykle przypominamy sobie o tym dopiero, gdy podłoga jest już uszkodzona. Można temu łatwo i niedrogo zaradzić, ale najpierw trzeba znaleźć matę, która najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od kilku istotnych szczegółów. Jakich? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Materiał

Na rynku dominują maty ochronne wykonane z dwóch rodzajów materiału: PCV oraz poliwęglanu. Te pierwsze są przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników, którzy przede wszystkim szukają rozwiązania taniego w zakupie i nie zamierzają intensywnie eksploatować zabezpieczenia. Z kolei maty z poliwęglanu gwarantują bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia.

Rada

Jeśli jesteś alergikiem, astmatykiem lub szukasz maty do pokoju dziecka, zdecydowanie radzimy wybrać model z poliwęglanu. Ten materiał nie emituje przykrego zapachu oraz nie zawiera potencjalnie drażniących substancji.

Rozmiar

Kluczowa cecha, od której w dużej mierze zależy komfort użytkowania maty oraz jej skuteczność. Rozmiar zawsze dobieramy pod kątem wielkości pomieszczenia oraz samego krzesła. Jeśli korzystasz z dużego fotela biurowego, w dodatku zdarza Ci się odjeżdżać na nim od biurka, to wybierz większą matę, np. w rozmiarze 140x100cm.  Z kolei do typowego krzesła na kółkach w zupełności powinna wystarczyć mata w rozmiarze np. 125x100cm.

Na jaki rodzaj podłogi?

Maty ochronne stosuje się nie tylko na podłogi twarde, ale też na wykładziny czy dywany. Miękki materiał również może ulec zniszczeniu – w biurach normą są dziury i przetarcia w wykładzinach, nawet przemysłowych. Wybierając matę koniecznie przeczytaj opis i sprawdź, na jaki rodzaj podłogi jest przeznaczona.

To bardzo ważne, ponieważ mata z wypustkami, stworzona z myślą o ochronie wykładziny, nie będzie się nadawać na panele i odwrotnie. Jeśli mata nie przylega dobrze do podłoża, to stanowi potencjalne zagrożenie dla użytkownika, nie wspominając już o wątpliwej skuteczności w zabezpieczaniu powierzchni przed zniszczeniem.

Wykończenie

Mata podłogowa wcale nie musi być nudna. Oczywiście najpopularniejsze są modele przezroczyste, praktycznie niewidoczne po ułożeniu. Można jednak wykorzystać ten element do urozmaicenia wyglądu pomieszczenia. Maty z nadrukiem prezentują się bardzo efektownie, a ponadto istnieje możliwość realizacji praktycznie dowolnego projektu, w tym prezentującego np. logotyp przedsiębiorstwa. Wówczas mata będzie pełnić rolę świetnego narzędzia promocji wizerunku firmy.

Kierując się tymi zasadami znajdziesz dla siebie odpowiednią matę, która zapewni skuteczną ochronę podłogi i dodatkowo poprawi komfort pracy przy biurku.